اکتشاف و بازار سنگ‌های قیمتی در کشور

معاون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ضمن اعلام بالا بودن میزان قاچاق سنگ‌های قیمتی به کشور، گفت: انواع سیلیس‌های رنگین، بخش‌هایی از گارنت و اثرات کمی از یاقوت در کشور دیده شده اما نباید اجازه دهیم که سنگ‌های نیمه‌قیمتی عاقبت فرش را پیدا کنند.

بهروز برنا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این‌که سنگ‌های قیمتی زمرد و الماس در کشور ما وجود ندارند، اظهار کرد: بیشتر سنگ‌های موجود در کشور ما سنگ‌های نیمه‌قیمتی هستند که سازمان زمین‌شناسی روی آنها کار کرده و بررسی‌ها نشان می‌دهد که حدود ۲۰ هزار تن سنگ نیمه‌قیمتی در محل‌هایی که بررسی شده است وجود دارد.

به گفته وی، شاخص‌ترین سنگ قیمتی موجود در ایران فیروزه است.

وی با تاکید بر این‌که سنگ‌های نیمه‌قیمتی موجود در کشور باید متولی داشته باشد، اظهار کرد: موضوع اصلی در زمینه‌ این سنگ‌ها بحث فرآوری آنهاست؛ برای مثال از یک تن سنگ شاید بتوان حدود ۲۸ کیلوگرم سنگ نیمه‌قیمتی را استحصال کرد اما برخی از این سنگ‌ها تا ۷۰۰ برابر ارزش افزوده ایجاد می‌کند.

برنا با بیان این‌که این سنگ‌ها در کشور ما متولی خاصی ندارند، بیان کرد: نباید اجازه دهیم که سنگ‌های نیمه‌قیمتی عاقبت فرش را پیدا کنند؛ به گونه‌ای که فرش در کشور دیگری با نام ایران بافته و در دنیا عرضه شود.

وی با بیان این‌که در انواع محصولات طلا از جمله انگشتر، گوشواره و … حدود سه درصد از سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی برای زیبایی جواهر استفاده می‌کنند، گفت: در حال حاضر میزان قاچاق این سنگ‌ها به کشور خیلی زیاد است و ما می‌توانیم با فرآوری سنگ‌های نیمه‌قیمتی در کشور خود میزان این قاچاق را کاهش دهیم.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *