ده سنگ قیمتی که از الماس کمیاب ترند

۱- بریل قرمز (Red Beryl)

بریل قرمز (زمرد قرمز یا زمرد مخملی) نخستین بار در سال ۱۹۰۴ مورد بررسی قرار گرفت. از نظر ترکیب شیمیایی این ماده نزدیک زمرد و آکوامارین ولی از هر دو این کانی ها کمیاب تر است. رنگ قرمز این کانی به علت وجود یون های +Mn3 است. این کانی در بخش های محدودی از یوتا و نیومکزیکو یافت می شود و با روش های اقتصادی استخراج آن امکان پذیر نیست. بنابر تخمین ها یاقوت هایی با کیفیت مشابه ۸۰۰۰ بار فراوان تر از بریل قرمز هستند. در نتیجه قیمت بریل قرمز به ازای هر قیراط ۱۰ هزار دلار تخمین زده می شود.

۲- ژرمژوئیت (Jeremejevite)

ژرمژوئیت برای نخستین بار در پایان قرن ۱۹ در سیبری کشف شد، نمونه های با کیفیت جواهر (با اندازه و خلوص مناسب) ژرمژوئیت در نامیبیا یافت شدند. تصویر زیر بزرگ ترین ژرمژوئیت تراش داده شده را با وزن ۶۰ قیراط  (۱۲ گرم) نشان می دهد.

۳- ماسگراویت (Musgravite)

این کانی برای نخستین بار در سال ۱۹۶۷ در ناحیه ماسگریو در جنوب استرالیا کشف شد ولی در مقادیر اندک در گرینلند، ماداگاسکار و جنوبگان نیز یافت می شود. کشف نمونه ای از این کانی که به اندازه کافی برای برش دادن خالص و بزرگ باشد تا سال ۱۹۹۳ گزارش نشده است. و تا سال ۲۰۰۵ تنها ۸ نمونه با این ویژگی از این کانیبدست آمده است.

 

۴- الماس قرمز (Red diamonds)

الماس قرمز از نظر فنی الماس هستند. الماس در رنگ های مختلفی در طبیعت وجود دارد که بر اساس فراوانی به ترتیب عبارتند از: زرد، قهوه ای، بی رنگ، آبی، سبز، سیاه، صورتی، نارنجی، بنفش و قرمز. بزرگترین الماس قرمز روی زمین به نام موسایف قرمز وزنی معادل ۵٫۱۱ قیراط (تقریبا ۱ گرم) دارد.

۵- گراندیدریت (Grandidierite)

این کانی سبز – آبی تنها در ماداگاسکار یافت می شود. نخستین و تنها نمونه این کانی در تصویر زیر نمایش داده شده است. این کانی همانند الکساندریت و تانزانیت چند رنگ است و توانایی عبور دادن رنگ های آبی، سبز و سفید را دارد.

۶- پودرتیت (Poudretteite)

نخستین نشانی ها از وجود پودرتیت در اواسط دهه ۱۹۶۰ در کوهستان سنت هلاری در کبک یافت شد. اما تا سال ۱۹۸۷ به طور رسمی به عنوان یک کانی جدید شناخته و کشف نشده بود. تا بالاخره در سال ۲۰۰۳ به طور کامل مورد بررسی قرار گرفت. بنابر اطلاعات منابع انسان های کمی نمونه ای از این کانی را یافته اند و بسیاری حتی نام آن را نشنیده اند.

۷- بنتوئیت (Benitoite)

این سنگ قیمتی آبی رنگ همانطور که از نامش پیداست تنها در سرچشمه های رودخانه سن بنیتو در سن بنیتو کانتی کالیفرنیا سافت می شود. یکی از ویژیگی های جالب این سنگ درخشش فلوئورسانس آن زیر نور فرابنفش است. نکته عجیب در مورد بنتوئیت این است که اگرچه در اوایل قرن بیستم کشف شد و برای دهه ها ترکیب شیمیایی آن شناخته شده بود اما منشا رنگ و فلوئورسانس آن همچنان ناشناخته باقی مانده است.

۸- تانزانیت (Tanzanite)

تانزانیت ۱۰۰۰ بار از الماس کمیاب تر است. این سنگ قیمتی تنها در کوهپایه های کلیمانجارو یافت می شود. تانزانیت مانند الکساندریت تغییر رنگ های زیبایی دارد که به جهت تغییر آرایش کریستالی و نورپردازی ایجاد می شود. بر اساس تحقیقات بخش زمین شناسی دانشگاه کلتک این تغییر رنگ به علت حضور یون وانادیم است.

۹- الکساندریت (Alexandrite)

الکساندریت یک جواهر خارق العاده است زیرا در نورهای متفاوت، رنگ های متفاوتی ایجاد می کند. این جواهر در نور آفتاب رنگ سبز-آبی دارد و در نور لامپ های رشته ای به رنگ ارغوانی در می آید. اگر با چرخاندن یک جواهر در دست رنگ های متفاوتی از آن دیده شود به آن جواهر پلئوکروئیک می گویند. الکساندریت به شدت پلئوکروئیک است. الکساندریت از خانواده کریزوبریل است و زمرد هم در همین خانواده قرار می گیرد. خاصیت تغییر رنگ  در این سنگ قیمتی و کمیاب بودن این سنگ به دلیل وجود ترکیب نادری از مواد معدنی حاوی تیتانیم، آهن و کروم است.

۱۰- پینیت (Painite)

در سال ۲۰۰۵ کتاب رکوردهای جهانی گینس پینیت را به عنوان کمیاب ترین سنگ قیمتی جهان معرفی کرد. این سنگ نخستین بار در میانمار توسط کانی شناس بریتانیایی آرتور پین در دهه ۱۹۵۰ کشف شد. پینیت امروزه به اندازه گذشته کمیاب نیست و معدن جدیدی از آن در کشور میانمار کشف شده است. اما با این وجود این سنگ هنوز هم یکی از کمیاب ترین سنگ های قیمتی در جهان است.

 

1 پاسخ
  1. اصغر تهژانی
    اصغر تهژانی says:

    بعد از سلام لطفا بفرمایید اگر بنده یک گردنبند عقیق بشکل قلب با قاب نقره و یک گردن بند فیروزه نیشابور بصورت نقش ایران با قاب نقره سفارش بدهم برایم درست میکنید؟

    پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *