فیروزه

فاکتورهای تعیین کننده کیفیت فیروزه

فاکتور های تعیین کننده ی کیفیت فیروزه
________________________________________

فیروزه سبز دامله که اهل معادن آمریکایی میباشد، میتواند بخشی از قطعه جواهری منحصر به فرد طراحان باشد. دامله آبی رنگ در سمت راست نیز معروف به آبیه پارسی در معاملات میباشد.فیروزه با کیفیت در سر تا سر جهان توسط طراحان جواهرات خارق العاده بسیار خواهان دارند

به طور معمول، یک فیروزه مدرن چه ایده آل باشد یا خیر ،بر سه اصل کیفیت آن سنجیده میشود – رنگ آن ، بافت آن و وچود یا عدم وجود ماتریس.

رنگ

رنگ گران ترین فیروزه آبیه متعادل،شدید و متوسط میباشد. اما برخی از مصرف کنندگان رنگ آبیه متمایل به سبز را ترجیح میدهند،و بعضی از طراحان معاصر به صورت فعالانه به دنبال کردن فیروزه آووکادویی و سبز لیمویی بودند.

این سنجاق سینه و گردنبند فیروزه ای اهل معدن زیبای خفته واقع در آریزونا میباشد. صافی و رنگی متعادل آن نشان از ظاهری با ارزش از نظر بسیاری از کلکسیونر ها دارد.
-کورتسی گلیم
وضوح

فیروزه ها میتوانند نیمه شفاف به مات باشند ، با رنگی که معمولا در حدود آبی روشن تا متوسط یا آبی متمایل به سبز باشد.غالبا آنها لکه لکه و بعضی وقت ها دارای لکه های تیره میباشند.|آنها حتی میتوانند دارای رگه های ماتریس که در حال گذر در میان آن مییاشند باشند.(ماتریس میتواند باقی مانده ی سنگ های اطراف فیروزه باششند.) ماده ای معروف به تار عنکبوت فیروزه دارای شکاف های خوبی از ماتریس مه شکل الگوی تار مانند دارند.

فیروزه دامله ای با شکلی آزاد نقش یک نوعی ماتریس را نشان میدهد .
با ارزشترین فیروزه ها یک فیروزه ی آبیه متعادل،بدون ماتریس که قابلیت جلا خوردن خوب را داشته باشد میباشد.

برش

فیروزه معمولا به عنوان یک دامله مد شده است.شکل گنبدی،گرد و هموار آن باعث میشود که رنگ؛بافت و هر ماتریس فیروزه زیبا نمابان شود.یه علاوه،تولید کنندگان و صنعتگران مد فیروزه را به شگل گرد یا دانه های مستطیل برای گردنبدها،و به قطعات کوچک و صاف که بسیار در جواهرات محبوب می باشد.بعضی از فیروزه های آبی رنگ معروف بر روی کتیبه های فارسی یا عربی با طلا منبت کاری و حکاکی شده است.بقیه مواد سخت احتمالا بر روی فلز ریخته شده است .

این دست بند شیک و خارق العاده “پگد ناگت” دارای تقریبا ۱۰۰ قطعه فیروزه تخت می باشد که به آنها جواهرات نقره ای سوار شده است- کادویی از طرف رابرت لی موریس

این جعبه ی خاتم کاری شده توسط نیکلای مدو ساخته شده که شامل قطعات صاف فیروره به عنوان بخشی از طراحی منبت کاری شده – جی آی ای و تینو حمید . کادویی از کارل و فرد سیمن

وزن عیار
فیروزه در سایز های بسیاری در دسترس می باشد. تمامی سایز ها ،حتی فیروزه ای بسیار کوچک، در جواهرات بومی آمریکایی مورد استفاده قرار میگیرند، و سایز های بزرگ فیروزه ها بسیار محبوب برای کنده کاری و حکاکی هستند.برای هر سایزی،کیفیت و تناسب رنگ فاکتور مهم و ارزشمندی است.

یک قطعه ی بزرگ میتواند قطعات بسیار کوچکتر تولید کند که فیروزه ای صاف با رنگی با متناسب دارد.یک الماس بر باید روی سنگ میزبان کار کند تا در نهایت با یک جواهر بسیار کم ارزش تر رو برو نشود.

علم و تاریخچه ی فیروزه

________________________________________

احتمالا این نماد قرن ۱۵و۱۶ از هنر مکزیکی،روی قفسه ی سینه در مراسم تشریفاتی پوشیده شده بود.امنای فیروزه ی موزه انگلستان یکی از باستانی ترین جواهرات جهان می باشد.
کاوش های باستان شناسی نشان داده که حاکمان مصر باستان خودشان را با جواهر فیروزه می آراستند،و صنعت گران چینی آن را بیش از ۳۰۰۰ سال پیش حکاکی کرده بودند.
فیروزه جواهر ملی تبت می باشد و زمان زیادی است که به عنوان یک سنگی که سلامت ،خوش اقبالی و محافظت از شیطان را زمانت می کند در نظر گرفته شده است.
نام این جواهر از اصطلاح فرانسوی “پییره تورکویس” یا سنگ ترکی” آمده است. این نام،که در قرن سیزدهم بر گرفته شده،این حقیقت را منعکس می کند که احتمالا مواد برای اولین بار از منابع ترکی وارد اروپا شده بود.
فیروزه یک جواهر تشریفاتی و یک وسیله تبادل برای تبادل بومی آمریکا در جنوب غربی ایالات متحده آمریکا بود.همچنین آنها را در جواهر سازی و سنگ طلسم هایشان استفاده می کردند .آپاچز معتقد است که فیروزه ای که به یک کمان یا اسلحه گرم متصل شده دقت جنگجو یا شگارچی را افزایش می دهد.

یک سگک نقره ای و فیروزه ای تراش خورده شخصیت جنوب غربی را به این کمر بند چرمی می بخشد.
فیروزخ در طیف گسترده ای از اندازه های مختلف فراوان و موجود است.این سنگ برای مهره ها ، دامله ها،حکاکی ها و تزئینات استقاده شده است.همچنین برای مصرف کنندگان به خوبی شناخته شده است واین محبوبیت در مسیر اصلی صنعت جواهر سازی می آید و می رود. بزرگترین و دائمی ترین بازار وافع در جنوب غربی آمریکا است.همچنین این بازار در مکان های دیگر میان مصرف کنندگانی که جذب توسط رمز و راز عاشقی آن منطقه به خوبی رنگ آبی آسمان آنجا جذب شده اند.

در این “پرنده از بهشت” جذاب با یاقوت کبود،زمرد کاری،یاقوت و الماس ترکیب شده .این سنجاق سینه طلای ۱۸ عیار در اواسط دهه ی ۱۹۴۰ ساخته شده. جی آی ای و تینو حمید ،کلکسیونر خصوصی کورتسی
در ایالات متحده،فیروزه نماد ماه دسامبر است

این النگوی مجارستانی از مینا کاری با دامله فیروزه روست داشتنی ترکیب شده است – کورتسی جنیفر مورو

آیا رگه های تیره در فیروزه خوب است یا بد؟

________________________________________
هرچند درخواست برای فیروزه با رنگ های خوب و اجزای غیر قابل مشاهده در تمام جهان ثابت است،برخی از کلکسیونر ها ترجیح می دهند به دنبال فیروزه هایی با ماتریس های تار عنگبوت شکل بروند. ماتریس رنگ سیاه معمولا بیشتر ترجیح داده می شود برای کنتراست ولی ماتریس میتواند هم قهوه ای ،زرد ، و دیگر رنگ ها باشد.

Related FAQs
• Does it matter if turquoise is blue or green?

آیا فیروزه ی ایرانی با ارزش تر است؟

________________________________________
فیروزه ای با کیفیت خوب از یک منطقه مشخص مانند ایران یا معادن معروف مثل زیبای خفته میتواند دستور العمل کمتری از سوی کلکسیونر ها داشته باشد، اما قیمت گداری در درجه اول بر پایه ی کیفیت میباشد و نه منطقه جغرافیایی.

چرا تفاوت بسیار زیادی در قیمت برای فیروزه هایی که شبیه به هم هستند وجود دارد؟
________________________________________

فیروزه کم کیفیت نرم تر و پر منفذ تر میباشد و اغلب برای استفاده کردن به انداره ی کافی مقاوم است.فیروزه مرغوب به طور طبیعی زیباست: کمیاب و پر خواهان است در نتیجه ارزشمند تد میباشد.

راهنمای مراقبت و تمیز کردن فیروزه

________________________________________
Turquoise ranks 5 to 6 on the Mohs hardness scale. Hardness and toughness
نمودار سختو موهس . نمودار سختی و سفتی
سختی جواهر و مواد معدنی بر روی نمودار موهس انداره گیری می شود.اعداد بر پابه سهولت نسبی یا سختی با هر یک از مواد معدنی میتواند توسط دیگری خراشیده شود.اما نمودار موهس فریبنده است.مراحل بین مواد معدنی به طور متناسب از هم فاصله ندارند.به طور مثال،الماس فقط یک عدد فاصله دارد،اما بسیار سخت تر از جواهرات خانواده سنگ سنباد می باشد.
فیروزه رتبه ی ۵ تا ۶ را بر روی نمودار موهس و سختی آن به طور کلی منصفانه است.

ثبات
فیروزه به طور کلی نسبت به نور پایداراست،اما دمای بالا میتواند باعث رنگ رفتگی و آسیب سطخی بشود.فیروزه در اسید هایدروکلوریک به آرامی حل می شود،و میتواند توسط موتد شیمیایی ،آرایشی بهداشتی و حتی روغن پوست یا عرق بدن تغییر رنگ دهد.

تمیز کردن

برای تمیز کردن جواهر فیروزه از آب صابون ولرم اگر استفاده کنیم امن است ول هیچ موقع نباید با بخار یا پاک کننده های اولترا سونیک تمیز شوند.بعضی از نیلوفر ها برای بهیود ظاهر سطح خود ترمیم می شوند.مایع محلل یا گرما می تواند سطوح ترمیم شده را خراب کنند.

 

منبع www.gia.edu

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *