کشف یک سنگ عقیق باستانی

کشف یک سنگ عقیق باستانی با ابعاد بسیار کوچک و جزئیات شگفت‌انگیز
طرح سنگ کشف شده عقیق باستانی

به تازگی کشف یک عقیق باستانی در مقبره‌ای کهن، در یونان که سنگ تراشی پیچیده و ابعادی بسیار کوچکی دارد،‌ دانشمندان را شگفت‌زده کرده است.

این شئ صحنه‌ای از نبرد یک جنگجوی یونانی را در حالی که بر روی جسد یکی از دشمنانش ایستاده و مشغول مبارزه با دشمنی دیگر است، بر روی یک سنگ قیمتی با طولی معادل ۳٫۵ سانتی‌متر نشان می‌دهد. سنگ یافت‌شده متعلق به مقبره‌ای است که در سال ۲۰۱۵، در شهر پیلوس (Pylos) یونان کشف شد؛ این مقبره آرامگاه مردی‌ست که ۳۵۰۰ سال پیش مرده است و با نام جنگجوی گریفین (Griffin Warrior) شناخته می‌شود.

پیش از این، در داخل مقبره جواهرات باستانی مختلفی شامل تعدادی پلاک، چند سلاح و وسایل شخصی ساخته‌شده از عاج فیل،‌ به همراه چند حلقه حکاکی شده از جنس طلا یافت شد. جک دیویس (Jack Davis)، متخصص باستان شناسی یونان در دانشگاه سینسیناتی که جزو تیم پژوهشگران مسئول بررسی ۳ هزار شئ کشف‌شده در مقبره جنگجوی گریفین است، در این رابطه می‌گوید که برخی از جزئیات این سنگ عقیق باستانی ابعادی کمتر از ۰٫۵ میلی‌متر دارند و به طرزی باورنکردنی کوچک و ظریف هستند.

جزئیات حکاکی عقیق باستانی کشف‌شده

این مورد از اشیا باستانی مقبره جنگجوی گریفین در زیر سنگ آهک مدفون شده بود و پاک‌سازی آن بدون آسیب رساندن به جزئیات حکاکی، چیزی در حدود یک سال زمان لازم داشت. تصویر این عقیق باستانی مردی را در حال فروکردن شمشیرش در گردن دشمن نشان می‌دهد و ریزه‌کاری‌های مختلف عضلات بدن و حتی موی سر جنگجویان به دقت تراش خورده‌اند.

دیویس در این رابطه اظهار کرده که چنین سطحی از جزئیات در سنگ تراشی که بررسی دقیق آن نیاز به ذره‌بین و وسایل مخصوص دارد،‌ نسبت به زمان خود فوق‌العاده بوده و نمونه مشابه آن در هیچ شئ باستانی دیگری تا هزار سال پس از به خاک سپاری جنگجوی گریفین، یافت نشده است.

وجود اشیائی اینچنین اطلاعات ارزشمندی ازهنر یونان باستان در قبل از میلاد مسیح، در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد؛ دیویس در این رابطه معتقد است که توانایی مینوسی‌ها در به تصویر کشیدن آناتومی بدن و سوژه‌های مختلف بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است که محققان تا پیش از این تصور می‌کردند.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *