کشف یک مقبره ۱۵۰۰ ساله با جواهرات خارق‌العاده در چین

به گزارش دولت بهار به نقل از AncientOrigins، در مقبره‌هایی که مربوط به سلسله «وی شمالی» (Northern Wei Dynasty) هستند، و این مقبره هم یکی از آنهاست، گواشواره‌های طلای بسیار زیبایی یافت شده است اما کارشناسان می‌گویند گوشواره‌هایی که در این مقبره جدید جاسازی شده‌اند، بی‌بدیل و نفیس‌تر از گوشواره‌هایی است که در این بازه زمانی کشف شده‌اند. یکی از جواهراتی که در این مقبره ۱۵۰۰ ساله یافته شده، یک گردنبند است که از ۵هزار مهره تشکیل شده است.

 

به گزارش باستان‌شناسان، این مقبره اولین بار در سال ۲۰۱۱ کشف شد اما به‌تازگی محتویات آن مورد بررسی قرار گرفته است. این مقبره در شهر «داتونگ» چین یافت شده است. داتونگ شهری است که حدودا ۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در نزدیکی دیوار بزرگ چین تا مغولستان داخلی شکل گرفت و در دوره‌های بعد آن رونق بسیاری گرفت و بعدها به محل استراحتی برای کاروان‌های شتری تبدیل شد که از چین به مغولستان سفر می‌کردند.

در قرن چهارم و پنجم میلادی، یعنی دوره‌ای که در آن مراسم به خاک‌سپاری برای مردگان انجام می‌شد، داتونگ به «پینچنگ» (Pincheng) تغییر نام داد و به پایتخت سلسله وی شمالی تبدیل شد. در همین دوران بود که سنگ‌های خارجی غارهای «یونگانگ» حکاکی شدند.
غارهای «یونگانگ» در نزدیکی شهر «داتونگ» چین

نوشته‌ای روی در ورودی آرامگاه ۱۵۰۰ ساله حکاکی شده است که نشان می‌دهد این مقبره متعلق به زنی است که «فارونگ» نام داشته و زن یک قاضی بوده است. اسکلت این زن زیاد سالم باقی نمانده است و در تابوتی نگهداری شده است که جمجمه‌اش روی یک بالش آهکی قرار داشته است.

گوشواره‌های این زن با جزئیات و ریزه‌کاری‌های بسیاری طراحی و با یاقوت ارغوانی و سنگ‌های قیمتی تزئین شده است و تکه‌هایی از زنجیر طلا از آن آویزان شده است. تصاویری از اژدها و صورت انسان نیز روی آنها حکاکی شده است.

به گفته باستان‌شناسان، صورت انسان‌هایی که روی این گوشواره حکاکی شده‌اند، موهای مجعد، چشمانی قلمبه و بینی بلندی دارند. این گوشواره آویز‌های سنگی بسیار زیبایی دارد که یکی از آنها با الگوی مهره پولکی تا گردن می‌رسد و روی آن گل نیلوفر آبی حک شده است.

 

گردنبندی که در این تابوت قرار داشته نیز از ۵۰۰۰ مهره درست شده است که شامل ۱۰ مهره طلا، نه قطعه طلا، دو قطعه کریستال، ۴۲ قطعه مروارید و ۴۸۰۰ مهره شیشه‌ای می‌شود.

 

جالب است که نمونه بسیار مشابه این گوشواره در شمال افغانستان یافت شده است و نشان می‌دهد که این دو فرهنگ در دوران باستان مراودات تجاری و داد و ستد با هم داشتند.
کمربند، گوشواره و گردنبند طلایی دیگری که در این مقبره یافت شده است

منبع: دولت بهار

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *