فلز پلاتین یکی از گرانبهاترین فلزات

مقالات عمومی

هزاران سال است که از فلز پلاتین استفاده می شود. در سال 1735 فرمول شیمیایی این فلز کشف شد و به دلیل کمبود پلاتین در پوسته زمین، سالانه فقط چند تن از این فلز تولید می گردد که با توجه به کاربردهای مهم آن بسیار ارزشمند و یکی از فلزات گرانبها محسوب شده است. فلز […]

هزاران سال است که از فلز پلاتین استفاده می شود. در سال 1735 فرمول شیمیایی این فلز کشف شد و به دلیل کمبود پلاتین در پوسته زمین، سالانه فقط چند تن از این فلز تولید می گردد که با توجه به کاربردهای مهم آن بسیار ارزشمند و یکی از فلزات گرانبها محسوب شده است.

فلز پلاتین در بین فلزات گرانبها مثل طلا و نقره قرار دارد ولی از هر دو این فلزات گران تر و نایاب تر است، در مقابل ضربه بسیار مقاوم است، به هیچ عنوان اکسید نمی شود، جلای بسیار خوبی دارد و جلای آن کاملاً فلزی است، وزنش از طلای خام سنگین تر است و دو برابر وزن نقره است.

محل های پیدایش آن در صخره های سنگ های آذرین است و قطره های کوچکش آنجا پیدا می شود که البته باید با چشم مسلح آن ها را دید. در محل ها و جاهای ثانویه دیگری که میشه پیدا کرد در رودخانه ها بین سنگهای رسوبی و یخچال های طبیعی است.

فلز پلاتین در معادنی همچون آفریقای جنوبی، کانادا، آمریکا و برخی دیگر از نقاط دنیا یافت می شود و دارای چندین خاصیت مفید است که کاربرد آن در طیف گسترده ای از صنایع می باشد. این فلز یکی از متراکم ترین عناصر فلزی است و تقریباً دو برابر متراکم تر از سرب، بسیار پایدار و هادی خوبی برای جریان الکتریسته است.

shape فــرم ارســال نــظر کاربــران

نــظرات کاربــران دربــاره مقالــه
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید